Kövess minket:
Eseménynaptár
2024. május
H
K
Sz
CS
P
Szo
V
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Összes esemény ›

Főoldal / Projektjeink / GINOP 6.2.3-17-2017-00038 / Fejlesztési területek / Drogprevenciós, egészség-megőrző, mentálhigiénés, szexuális felvilágosító program

Drogprevenciós, egészség-megőrző, mentálhigiénés, szexuális felvilágosító programok

 

A programok kidolgozása, szervezése és megvalósítása során elsődleges célként szerepelt a hatékonyság és a fenntarthatóság. Ennek érdekében történt meg a helyzetfelméréshez szükséges tagintézményi dokumentumok rendszerezése, áttekintése, továbbá a korábbi tanévekben jól működő programelemek, kapcsolatrendszerek összegyűjtése, újragondolása (innováció). A team a SWOT elemzés segítségével összegyűjtötte az intézmény erősségeit, gyengeségeit, lehetőségeit, veszélyeit és megfogalmazta a meghatározott prioritások alapján a problémákat, illetve a szükségleteket. Ezt követően elkészült az intézkedési terv, az intézmény prevenciós programjainak összeállítása egyeztetve az iskola vezetésével.

 

Programok

 

Az intézmény évek óta szorosan együttműködik a RÉV Szenvedélybeteg- segítő Szolgálattal, amely prevenciós tevékenységet is folytat alkoholfogyasztás, drogfogyasztás és viselkedéses addikciók terén. Emellett a városban támogatja a biztonságos szórakozás megvalósulását. A Szolgálat 2020. szeptember 19-én ünnepelte 20 éves születésnapját, ahol iskolánk is képviseltette magát. Munkatársuk a tanév elején tájékoztatta a tanulókat az iskolában folyó kihelyezett tanácsadás lehetőségéről, amelynek kiemelt feladata van a tanulók lelki-testi egészségének megőrzésében. Fontosnak tartjuk a diákok bevonását is a segítő folyamatokba (közvetítés, információátadás), hiszen a kortárssegítés a megelőzésnek egyik leghatékonyabb módja. Emiatt elengedhetetlen, hogy tanulóink jól informáltak legyenek az iskolában elért szakemberek jelenlétéről, szakterületeikről. Ezt a munkát segíti az iskolapszichológusi tanácsadás biztosítása heti rendszerességgel az intézményben.

 

Szintén a lelki egészség megőrzése érdekében nyújtott támogatás az is, hogy 2020. március 6-án többen részt vettünk a Tolna Megyei Balassa János Kórház Pszichiátriai osztálya és az Egészségfejlesztési Iroda szervezésében megrendezett konferencián. Az előadók segítségével átfogó képet kaptunk a szuicid ráta alakulásáról, az azokat befolyásoló tényezőkről, a depresszió kiemelkedő jelentőségéről a krízisállapotok kialakulásában, az elmúlt három évben Tolna megyében folyó prevenciós munkáról, valamint a mindennapokban jól használható mentális elsősegélynyújtásról.

Dr. Tóth Mónika előadásában nagy hangsúlyt kapott az egyén és közösség felelőssége a krízishelyzetek megoldásában. Emellett a szakember a jelenlévőkkel egy nyolc lépcsős módszert is megismertetett, amit egy laikus is jól tud alkalmazni krízis esetén.

A szexuális felvilágosítás terén felvettük az iskolai védőnővel, és az ő segítségével a Tinédzserambulanciával a kapcsolatot, így indult el a közös gondolkodás, együttműködés.

Prevenciós programunk egyik eleme a Nyitott Bíróság. Az együttműködés reményében a 2019/2020-as tanévben is felvettük a kapcsolatot a bíróság munkatársával. A későbbiekben a pedagógusoknak adtuk át a lehetőséget, hogy válogassanak a bírósági előadások, tárgyalások közül. Az első félévben így több, bíróság által szervezett előadáson és tárgyaláson is részt vettek a diákok. A program keretében több előadást hallgathattak meg a tanulók, valamint egy tárgyalást is megtekinthettek. Az iskola bűnmegelőzési tanácsadója osztályfőnöki órákon erősítette a prevenciós munkát. A társas együttélésből adódó konfliktusok megoldása több színtéren is lehetséges, ilyen lehetőség az egy osztályban tanítók megbeszélése, az iskolai pszichológus és az iskola szociális segítő bevonása.

Az egészséges életmód népszerűsítése, a rendszeres testmozgás elősegítése érdekében a testnevelőkkel együttműködve, sporteszközöket biztosítottunk a tanulók számára a tanórai szünetekben. Kezdeményezésünk célja a testmozgás biztosítása, ezáltal a stressz levezetése volt. Emellett hétfő délutánonként röplabda-foglalkozás is zajlott a tornateremben. 2019. december 2-án került megrendezésre iskolánkban a Mikulás röplabda házibajnokság, melyen öt csapat vett részt. A szaktanárral történő korábbi egyeztetés alapján, a diákönkormányzattal együttműködve népszerűsítettük az eseményt. Izgalmas mérkőzések, csillogó tekintetek és az egészség jegyében gyümölcs tárgyjutalmak jellemezték a tornát. Bajnokságot – idén először – centrum szinten is rendeztünk 2020. január 27-én. Tanulóink kipróbálhatták magukat más helyszíneken, bajnokságokon is. Célunk, hogy az új kezdeményezés hagyománnyá váljon. A természetismeret és sport munkaközösség ajánlásával új sporteszközök (tollas, focilabda, röplabda, ping-pong asztal, kézilabda, kéz és lábsúlyok, konditerem) beszerzése is megtörtént, így ezek is rendelkezésre állnak a tanulók számára. Kihelyezett testnevelésóra is megvalósult a városi műjégpályán.

Az egészséges életmód népszerűsítése volt a fő célkitűzése több programunknak is: véradás megszervezése az intézményben, a digitális keretek között megrendezett „Okostányér”- program megismertetése a tanulókkal, valamint a„Fiatalokkal az egészségért” vetélkedőben való részvétel, végül a dohányzással kapcsolatos intézkedések megtétele.

 

Az Országos Mentőszolgálat kereste meg intézményünket, hogy a Nemzeti Népegészségügyi Stratégiához kapcsolódóan közösségi újraélesztési tréninget tartson. A programot az iskola vezetősége, az osztályfőnöki munkaközösség vezetője, valamint az érintett osztályfőnökök aktív közreműködésével készítettük elő. A tréning célja az elsősegélynyújtás alapelveinek megismertetése a célcsoporttal, illetve bevezetés a szakszerű újraélesztési technikákba.

A foglalkozáson az iskola négy csoportban vett részt. A tanfolyamokról mind a tanárok, mind a diákok elismerően nyilatkoztak. A tanulók felismerték, hogy milyen fontos a gyors helyzetértékelés, beavatkozás, a segítséghívás.

 

A fenntarthatóságra, környezettudatosságra nevelés elemeként az iskola épületében biztosítottuk a szelektív hulladékgyűjtőket, a tanulók figyelmét felhívtuk azok helyes használatára. A digitális munkarendben a környezetvédelem népszerűsítése érdekében projektmunkát szerveztünk.

 

A tanév elején a hagyományokhoz híven munka- és tűzvédelmi oktatás történt az iskola dolgozói számára az Ergonom Munkavédelmi Szolgáltató Kft. munkatársa közreműködésével. Oktatást a tanulók számára az illetékes kollégák tartottak. Rendszeres a tájékoztatás az első testnevelés órákon, ami a tanév során ismétlődik a tanóra tananyagától függően. Más alkalmakkor (bajnokságok, iskolai rendezvények) is elengedhetetlen a tanulók tájékoztatása.

Úgy gondoljuk, hogy kitűzött céljainkat megvalósítottuk, a szakemberekkel való együttműködés sikeres volt. A visszajelzések alapján a programok hatékonyak voltak, és a jövőben elemeik alkalmazhatóak lesznek.

Intézkedési terv

Kapcsolódó képgaléria

  
  
© 2019 Tolna Vármegyei Szakképzési Centrum / Minden Jog Fenntartva