Kövess minket:
Eseménynaptár
2024. május
H
K
Sz
CS
P
Szo
V
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Összes esemény ›

Főoldal / Pályaválasztás / Amit tudni érdemes

Amit tudni érdemes

Rólunk

„Itt még a levegő is más!” – szokták mondani a Tolna Vármegyei SZC Bezerédj István Technikum diákjai méltatva az idén 100 éves fennállását ünneplő intézményben uralkodó légkört.

Az intézmény jó hírének kialakulásában számos tényező játszott szerepet.

Többek között a jelentős múlt, hiszen a Bezerédj történetének kezdete egészen 1921. szeptember 14-ig nyúlik vissza. A fennállása óta gazdasági képzéseket folytató, KERI-ként közismert intézményünk falai között sokan végezték el a középiskolai tanulmányaikat, a folyosókon elhelyezett tablóképeken nem nehéz ismerős arcra bukkanni. Egykori diákjaink közül ma többen a vármegye, vagy éppen a régió gazdasági életének meghatározó szereplői.

Fontos tényező a változó körülményekhez való alkalmazkodás, hiszen oktatási-képzési kínálatunk a munkaerőpiac igényeinek megfelelően folyamatosan változik, megújul. Ugyanakkor a célunk változatlan, jó munkakultúrával, korszerű ismeretekkel rendelkező szakemberek képzése, a Kereskedelem mellett ma már olyan modern ágazatokkal, mint a Gazdálkodás és menedzsment, illetve a Közlekedés és szállítmányozás.

Ezekben az ágazatokban a megújult szakképzési rendszer keretében tanulóink ötéves, érettségit és magas szintű szakképzettséget adó technikumi, valamint hároméves szakmai képzések közül választhatnak. Intézményünkben nagy hangsúlyt fektetünk az idegen nyelvek – német, angol –, valamint az informatikai ismeretek oktatására.

A megszerzett elméleti tudás mellett kiterjedt vállalkozói kapcsolatainknak köszönhetően a duális képzési rendszer keretében tanulóink vállalati környezetben tehetnek szert gyakorlatra. Ugyanakkor az iskolában megszerzett tudás gyakorlatban való alkalmazását, elmélyítését szolgálják a különféle kiállításokon, versenyeken való bemutatkozások is. Emellett a fiatalok tanműhelyeinkben, tanirodáinkban is megismerkedhetnek a szimulált vállalatok belső életével.

Tanulóink számára tehetséggondozó foglalkozásokat szervezünk, az elsajátított ismeretek megmérettetésére a közismereti és szakmai versenyek adnak lehetőséget, melyeken rendszerint szép eredményekkel öregbítik intézményünk hírnevét.

Nagyban hozzájárultak diákjaink komfortérzetének növekedéséhez az elmúlt években végrehajtott fejlesztések, amelyek főleg iskolaépületünk belső tereit érintették. Megújultak a vizesblokkok, okostantermet alakítottunk ki, fejlesztettük a wifi rendszert, korszerű tanműhelyeket hoztunk létre, és a sort még lehetne folytatni.

Az sem mellékes szempont, hogy az a diák, aki iskolánkat választja, egy remek közösségbe kerül. Az ismeretek magas színvonalon való átadása mellett oktatóink nagyon sokat tesznek azért, hogy tanulóink megtalálják a helyüket, a lehető legtöbbet hozzák ki magukból és jól érezzék magukat.  Ezt a célt szolgálják szabadidős programjaink is, amelyek szervezésével diákönkormányzatunk teszi színesebbé a diákéletet. A hagyományőrző rendezvényeink (Bezerédj-nap, szalagtűző, diáknap, ballagás) mellett többek között múzeumi órákon, várostörténeti sétákon, tanulmányi kirándulásokon és üzemlátogatásokon vehetnek részt tanulóink.


Technikum

Az 5 éves technikumi képzés a minőségi szakmai oktatást jelenti. A megszerezhető technikusi szakképzettség középvezetői szintű ismereteket biztosít, a képzés egyesíti a gimnázium és a szakmatanulás előnyeit. Matematikából, magyarból, történelemből és egy idegen nyelvből ugyanazt a tananyagtartalmat, ugyanolyan óraszámban kell elsajátítaniuk a diákoknak, mint a gimnáziumban. Ezekből a közismereti tantárgyakból érettségi vizsgával zárul az oktatás.

Szakmát az ágazati ismereteket adó 9-10. évfolyam elvégzése után választanak a tanulók. Ötödik érettségi tantárgyat viszont nem kell választaniuk, mivel a szakmai vizsga beszámít az érettségi tantárgyai közé és az emelt szintű érettségi vizsgát tanúsít.  A technikumban végzettek jelentős előnyt élvezhetnek majd a felsőoktatási felvételinél, a szakirányú továbbtanulásnál.


Szakképző iskola

A hároméves szakképző iskola tanulói az ágazati ismereteket adó első év után választanak szakmát. A következő két évben duális képzés formájában, elsősorban vállalatoknál, vállalkozóknál tudják elsajátítani a szakmai ismereteket, szerezhetnek gyakorlatot.


Ösztöndíj mindenkinek

A szakképző iskolában és a technikumban minden diák ösztöndíjat kap tanulmányai alatt, amelyet a sikeres szakmai vizsgát követően egyszeri pályakezdési támogatás egészít ki, melynek mértéke elérheti a 300 000 forintot is a vizsgaeredményektől függően. Az ösztöndíj összege a szakképző iskolában nagyságrendileg 16 000, technikumban 8 000 forint, majd a tanulmányi eredmények függvényében változik. A két iskolatípusba járó diákok ösztöndíja között azért van különbség, mert a technikumban ez a fajta képzés két évig, a szakképző intézményben egy évig tart. 


Tanulószerződés helyett munkaszerződés

A szakirányú oktatásban a tanulószerződést felváltó szakképzési munkaszerződés megteremti annak a lehetőségét, hogy a duális képzésben a fiatalok munkajövedelemhez jussanak. A tanuló a szakképzési munkaszerződés időtartama alatt a társadalombiztosítás ellátásaira való jogosultság szempontjából munkaviszonyban foglalkoztatott biztosítottnak minősül, a munkaviszony időtartama nyugellátásra jogosító szolgálati időnek, munkabére nyugdíjalapot képező jövedelemnek számít. A tanuló munkabérének el kell érnie legalább a 100 ezer forintot.

  
  
© 2019 Tolna Vármegyei Szakképzési Centrum / Minden Jog Fenntartva